Temat: Ciepłownia geotermalna w Pyrzycach cd..

Sieć ciepłownicza o łącznej długości około 15 km doprowadza ciepłą wodę z ciepłowni geotermalnej do węzłów cieplnych poszczególnych odbiorców w mieście. Dwufunkcyjne wymiennikowe węzły cieplne, przygotowujące ciepłą wodę do celów centralnego ogrzewania i użytkowych, umieszczono w pomieszczeniach dawnych kotłowni węglowych, wykorzystując istniejące instalacje w zasilanych budynkach. Wszystkie węzły cieplne są wykonane w wersji energooszczędnej, pozwalającej na dokonywanie rozliczeń pomiędzy producentem ciepła a jego użytkownikami. Stały nadzór nad pracą systemu, dostosowanie parametrów wody grzejnej sieci do zapotrzebowania ciepła u odbiorców, w dowolnym okresie , jego prawidłowy rozdział i wykorzystanie zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki energią, prowadzony jest przez komputerowy układ zdalnego nadzorowania i sterowania. Przy projektowaniu i budowie pyrzyckiego geotermalnego systemu ciepłowniczego zastosowano najnowocześniejsze i ekonomiczne rozwiązania oraz urządzenia zapewniające racjonalne zagospodarowanie obfitych zasobów wód geotermalnych. Zbudowana ciepłownia geotermalna jest obecnie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pozyskiwana energia wód geotermalnych będzie przez kilka dekad czynnikiem inspirującym rozwój miasta i gminy.
Procentowy udział wszystkich składników w kosztach energii cieplnej :
123    
  amortyzacja - 50 %
  materiały , gaz, energia elektryczna - 23 %
  płace i świadczenia na rzecz pracowników - 10 %
  odsetki od kredytów - 11 %
  pozostałe koszty - 6%
    Razem koszty - 100%

Podsumowanie:
Problemy podczas realizacji inwestycji:
123    
  trudności w synchronizacji dostaw finansowanych z różnych źródeł.
  znaczne zanieczyszczenie otworów i wykonanej wcześniej instalacji geotermalnej spowodowane jej postojem w latach 1992-1995,
  niewielka wiedza na temat stosowanej technologii, a zwłaszcza zatłaczania wód termalnych
  szereg trudności formalno-prawnych związanych z wprowadzeniem po raz pierwszy w kraju nowoczesnych technologii.

Problemy podczas eksploatacji:
123    
  Kolmatacja otworów ( w początkowym okresie) spowodowana ich bardzo długim postojem
  Liczne przecieki w instalacjach wewnętrznych odbiorców, zła ich regulacja oraz duże zanieczyszczenie
  Liczne zaniki zasilania energią elektryczną po stronie Zakładu Energetycznego
  Duże zróżnicowanie opłat w zależności od stanu technicznego budynków
  Edukacja mieszkańców w dziedzinie oszczędności energii cieplnej oraz działania automatyki (różna temperatura grzejników)
  Konieczność uiszczania opłaty stałej za gaz, konkurencyjność
  Duże zróżnicowanie opłat i indywidualnego ogrzewania gazem
  Ciągła optymalizacja dostawy ciepła (w zależności od potrzeb odbiorcy), opomiarowanie dostawy na węzłach oraz zamontowanie przez Zarządców termoregulatorów obniżyło produkcję energii cieplnej o c. 50%, w stosunku do założeń z 1991 r.
  Zagospodarowanie wolnej mocy
  Obsługa pożyczki z odpisów amortyzacyjnych.

Korzyści dla miasta Pyrzyce oraz przedsiębiorstwa ciepłowniczego:
123    
  Pomimo starych instalacji wewnętrznych o parametrach 95/70 udział energii geotermalnej w produkcji ogółem w roku 1998przekroczył 60% (zał. Nr 1)
  Uzyskano znaczący efekt ekologiczny (zał. Nr 2)
  Uzyskaną wolną moc można wykorzystać do włączenia pozostałych odbiorców (budynki komunalne z ogrzewaniem etażowym oraz domki jednorodzinne) jak również zaoferować potencjalnym inwestorom.
  Pomimo tego że spółka jest właścicielem nie tylko ciepłowni ale również sieci cieplnej, węzłów i sieci sterowniczej, opłaty roczne za m 2 powierzchni ukształtowały się na poziomie od 20-38 zł/m2 w zależności od stanu osiedlowych sieci wewnętrznych oraz stanu technicznego budynków, przy cenie 46 zł/GJ.
  Według Konrada Jaskólskiego [8] koszty ogrzewania (poziom cen październik 1998) z sieci wynoszą:
   
- bez opomiarowania - 47 zł/m2
- z pomiarem - 35 zł/m2 a 6.
  Olbrzymia wiedza na temat eksploatacji wód termalnych oraz nowoczesnych instalacji technologicznych i urządzeń

Autor: Stanisław Kulik

LITERATURA:
123 1. Energy for tomorrow s world, WorldEnergy Council Commission, 1993 r.
2. Sala A.: Zmniejszenie energochłonności . Wyd. MCENEMT,Radom.
3. Sokołowski J: Zasoby geotermalne Polski i możliwości ich wykorzystania w ochronie środowiska przyrodniczego. Technika Poszukiwań Geologicznych, Geosynoptyka i Geotermia. Nr 5-6, 1993
4. Praca zbiorowa pod red. I. Solińskiego - Prognozy kosztów oraz konkurencyjność odnawialnych i nieodnawialnych nośników energii w Polsce. Polska Akademia Nauk. Centrum Podstawowych Problemów Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią. Studia i Rozprawy 34, Kraków 1994.
5. Polish Geothermal Association and Polish Academy of Sciences: Geothermal Provinces and Basins in Poland. Pod red. J. Sokołowskiego. Kraków 1995.
6. Szargut J.: Zasoby energii geotermalnej w Polsce- Gospodarka Paliwami i Energią, Nr 7/1990 s.4-7.
7. Sobański R, Kabat M. - Materiały pomocnicze do referatów przedstawionych na seminarium zorganizowanym przez RECOP w dniu 29.06.98 w Pyrzycach.
8. Jaskólski K - Badania popytu na ciepło- metodyka. Biuletyn Urzędu regulacji Energetyki, Nr 2, 01.03.1999 r.
------------------------------------------------------------------
Jeżeli uznasz, że informację nie są wystarczające, skontaktuj się z nami geotermia@inet.com.pl lub osobiście. Naszą ciepłownię odwiedza rocznie ok. 1000 osób - nauczycieli, studentów, uczniów, zorganizowanych wycieczek. Cieszy nas fakt rosnącego zainteresowania wykorzystaniem źródeł alternatywnych do produkcji ciepła. Zapraszamy!
[1] [2] [3]
Copyright© Geotermia Pyrzyce 2004. Webmaster: Maciek